Sorular


SSS


Grup ekibini yolladık, ancak başka bir arkadaşı daha eklemek istiyoruz. Sonradan ekleme var mı ; varsa nasıl olacak?
Size bildirilmiş olan Kullanıcı adınızı belirterek info@steelpro.org adresine mail gönderip Grup bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.
0
17 Mar 2017
Merhabalar, mimarlık bölümünden Ocak 2017’de mezun oldum. Yarışmaya katılabilir miyim?
Hayır, SteelPRO yarışması yalnızca lisans eğitimi gören öğrencilere açıktır.
0
15 Mar 2017
Merhaba, ben 4.sınıf mimarlık öğrencisiyim, inşaat mühendisi partnerim 2016 eylül ayında mezun oldu, yani öğrenim görmüyor ama herhangi bir yüksek lisans programına da kayıtlı değil, katılabilir mi yarışmaya?
Hayır, SteelPRO yarışması yalnızca lisans eğitimi gören öğrencilere açıktır.
0
15 Mar 2017
Yarışma ekibinde inşaat mühendisi öğrencisi olmaması durumunda yarışmaya katılabiliyor muyuz. 2 Mimarlık öğrencisi olarak.
Hayır. Şartnamenin 2. maddesinde açıkça belirtildiği üzere SteelPRO bir mimarlık ve inşaat mühendisliği yarışmasıdır ve ekipte en az 1 adet mimar ve 1 adet inşaat mühendisliği bölümünden öğrenci olmak zorundadır.
0
15 Mar 2017
Yapılacak olan iskele şu anda işleyen fakat çevre yoğunluğu kaldırmadığından dolayı yıkılıp yenisi yapılabilirmi? Alan kısıtlaması varmı? Kapalı alan açık alan
Kendi belirlediğiniz bir senaryo ve kullanım programı dahilinde istediğiniz müdahaleyi/tasarımı yapabilirsiniz. Lütfen bu konuya dair şartnamenin 4,6 ve 7’inci maddelerinin ilgili alt başlıklarını inceleyiniz.
0
15 Mar 2017
Malzeme seçimi ve kullanılacak programları kendimiz mi belirleyeceğiz?
Evet. Şartnamenin ilgili maddelerini takip ediniz.
0
15 Mar 2017
İki danışman hocasının ismi geçerli olur mu?
Bu sorunun cevabı şartnamede açıkça belirtilmiştir: “Her yarışma takımı, herhangi bir Türkiye ve KKTC üniversitesinin bir mimarlık ve bir inşaat mühendisliği fakültesi öğretim elemanından danışmanlık alabilir. Bir takımın en fazla biri mimarlık biri de inşaat mühendisliği fakültelerinden olmak üzere iki öğretim elemanı danışmanı olabilir.”
0
15 Mar 2017
Mimarlık olarak bahsi geçen bölüme tüm Mimarlık dalları (İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı) dahil midir ? İç mimarlık öğrencisi olarak bir İnşaat Mühendisi takım arkadaşıyla yarışmaya katılabilir miyim ?
Şartnamenin 2. maddesinde açıkça belirtildiği üzere SteelPRO bir mimarlık ve inşaat mühendisliği yarışmasıdır ve ekipte en az 1 adet mimar ve 1 adet inşaat mühendisliği bölümünden öğrenci olmak zorundadır. Ancak bu şart sağlandığı takdirde diğer bölümlerden (İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı) öğrenciler ekibin 3. ve 4. üyesi olarak yarışmaya katılabilir.
0
15 Mar 2017
Mimarlık öğrencisiyim, ekibimize bir inşaat mühendisi öğrencisi arıyoruz.
Takım Arkadaşı Kodu - SP1703
0
15 Mar 2017
İskele yapısı oluştururken idecad çelik, stasteel veya sap2000 etabs gibi programlardan faydalanarak mı tasarım yapılacaktır. Herhangi bir tanesinden yapılmış olan bir tasarım olur mu? Yapımında herhangi bir maliyet hesabı olacak mı?
Herhangi bir yazılım kullanılabileceği gibi elle yapılmış analizler dahi değerlendirilebilir. Her durumda kontrol edilebilir olması gerekiyor. Önemli olan kullanılan kesitlerin doğrulanmasıdır. Bir maliyet analizi olmasa bile maliyetler konusunda tercihlerinizin nasıl bir değerlendirmesi olduğunu açıklamalısınız.
0
15 Mar 2017
Danışman öğretim elemanı konusunda bir sorum olacaktı. Proje sürecini birlikte yürütmek istediğimiz İnşaat Mühendisi hocamız, Yüksek Öğretim Kanununun 2547 numaralı kanununun 31. maddesi ile görevli olarak üniversitemizde Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde ders vermektedir. Hocamızı danışman olarak seçebilir miyiz? Eğer kabulü durumunda aynı fakülteden bir de mimar öğretim elemanını danışman olarak gösterebilir miyiz?
Evet, atamak istediğiniz danışman üyenin mesleği inşaat mühendisliği olduğu sürece mimarlık fakültesine bağlı bir öğretim görevlisi olmasının bir sakıncası yoktur. Aynı fakülteden bir de mimar danışman atayabilirsiniz.
0
15 Mar 2017
Yarışma alanı seçiminde kıstas alınacak şeyler nelerdir? Mesela doldurma bir kıyı üzerinde çalışma yapılabilir mi veya sığ ya da derin fark ediyor mu?
Dolgu alanları önünde iskele veya rıhtım şeklinde düşünebileceğiniz gibi mevcut kıyı kenar çizgisi üzerinde de düşünebilirsiniz ancak tüm bunlar sizin belirleyeceğiniz kurgunuzun bir parçasıdır. Seçimleriniz, tasarımınızın da girdileri olacak.
0
15 Mar 2017
Şu an mevcut olarak bulunan bir iskelenin yerine yeni bir öneride bulunabilir miyiz yoksa yeni, boş bir alanda düşünmek zorunda mıyız?
Şartnamede böyle bir zorunluluğa işaret eden bir madde yoktur. Projenin bulunduğu yer ve programı tamamen katılımcıya bırakılmıştır. Mevcutta iskele olan bir alana yeni bir iskele projesi önerebilirsiniz.
0
15 Mar 2017
Tasarımdaki gemi yanaşma yerlerinin kıyıya olan uzaklığının minimum değeri nedir? Nasıl öğrenebiliriz? Yanaşacak gemilerin minimum ölçüleri var mı? Kaç kişilik gemilerin yanaşacağını düşünmeliyiz?
Tüm bunları sizin belirlemeniz ve nedenleri konusunda ikna edici olmanız beklenmektedir.
0
15 Mar 2017
Tasarımı yapacağımız alanın deniz özelliklerini orada yapı yapılıp yapılamayacağını en ince detayına kadar kanıtlamamız gerekiyor mu?
Evet, öne sürdüğünüz senaryo ve yapı alanının özelliklerini şartnamenin 4. maddesine göre detaylandırmanız gerekmekte, ancak kanıtların ne kadar detaylı olacağına dair lütfen şartnamenin 5. maddesinde bulunan standart ve yönetmeliklere başvurunuz.
0
15 Mar 2017
Yapının tüm elemanları çelikten mi oluşacak? Temelleri betonarme mi çelikten mi olacak? Temel hesabını yapmamız gerekiyor mu?
Bu sizin belirleyeceğiniz kurgunuzun bir parçasıdır. Ana malzeme çelik olmak koşuluyla sizin önerdiğiniz oranda taş, beton, ahşap, cam gibi diğer malzemeleri de kullanabilirsiniz. Genellikle iskele sistemleri çelik veya beton kazık keson veya dolgu olur. Hangisini tercih ederseniz kabul edilir.
0
15 Mar 2017
SSap2000 gibi programlarda taşıyıcıyı çözmek zorunda mıyız? Taşıyıcılık için sağlama hesaplaması yapmamız gerekiyor mu?
Herhangi bir matematik model üzerinde SAP, ETABS gibi tüm üç boyutlu analiz programlarından yararlanılabilir. Ancak ikna edici olduğunuz sürece elle yapılmış hesap dahi yeterlidir
0
15 Mar 2017
İskele üzerinde tasarlayacağımız yapı tek katlı olmak zorunda mı 2 katlı yapabiliyor muyuz?
Kendi belirlediğiniz bir senaryo ve kullanım programı dahilinde istediğiniz müdahaleyi/tasarımı yapabilirsiniz. Lütfen bu konuya dair şartnamenin 4,6 ve 7’inci maddelerinin ilgili alt başlıklarını inceleyiniz.
0
15 Mar 2017
İskele yapısının kıyıyla buluştuğu alana müdahale edebiliyor muyuz oraya yapı yapabiliyor muyuz?
Kendi belirlediğiniz bir senaryo ve kullanım programı dahilinde istediğiniz müdahaleyi/tasarımı yapabilirsiniz. Lütfen bu konuya dair şartnamenin 4,6 ve 7’inci maddelerinin ilgili alt başlıklarını inceleyiniz.
0
15 Mar 2017
Tasarımda kullanmakla yükümlü olduğumuz bir ürün kataloğu var mı?
Hayır kullanmakla yükümlü olduğunuz bir ürün kataloğu yok.
0
15 Mar 2017
2017 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği taslak olarak yayınlanmıştır. Bu yönetmeliği mi kullanmamız gerekiyor yoksa daha önceki DBYBHY 2007 yönetmeliğini mi?
Şu anda geçerli olan 2007 yeterli olur ancak Taslak halde olan 2017 kullanılırsa da problem olmaz. İkna edici bir gerekçe olması koşuluyla hangisini ya da hangilerini kullandığınız önemli değil.
0
15 Mar 2017
Yarışma için takım arkadaşı bulma konusunda bu platformdan nasıl yararlanabilirim ?
SteelPRO web sitesinde “SORULAR” bölümünde "Takım Arkadaşı" kısmında bulabilir ya da form gönderebilirsiniz. Ayrıca, https://www.facebook.com/groups/1369155263115698/ adresindeki gruba ileti bırakabilir ve bu şekilde de takım arkadaşı bulabilirsiniz.
1
20 Şub 2017
Bahçeşehir üniversitesi endüstri ürünleri tasarımı son sınıf öğrencisiyim. Arkadaşım Yıldız Teknik mimarlık bölümünden. Birlikte yarışmanıza katılabilir miyiz? Grup katılımda endüstri ürünleri tasarımı olabiliyor mu? Yoksa tüm ekibin mimarlık bölümü okuması mı gerekmekte?
Şartname Madde 2’de aşağıdaki ifadeler yer almaktadır.
  • Yarışma yalnızca, Türkiye ve KKTC üniversitelerinden ve/veya denk okullarında, Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinde lisans öğrenimi gören öğrencilere açıktır.
  • Yarışmaya katılacak takım en az bir mimarlık ve bir inşaat mühendisliği bölümü öğrencisinden oluşmalıdır
Şartname Madde 2’de yer alan ve yukarıda belirtilen şartları karşılamak koşulu ile endüstri ürünleri tasarımı ve iç mimarlık bölümü öğrencileri de 3. veya 4. kişi olarak takıma katabilirler.
1
18 Şub 2017
Yarışmada nasıl bir arazi seçimi olacak, kaç metrekarelik bir arazi seçebiliriz? Arazinin gerçek arazi olması gerekiyor mu? Kapalı mekan metrekare sınırlaması ne kadar? arazi kriteri hakkında bilgi verebilir misiniz?
Bütün bunlar senaryonun parametreleri olarak yarışmacıya bırakılmış konular çerçevesinde. İnandırıcı olmak koşuluyla gerçek olup olmaması bile önemli değil.
1
16 Şub 2017
________________________________________________________________________________________________
Sorunuzu buraya yazın!

Takım Arkadaşı


Takım arkadaşı için aşağıdaki formu doldurabilir yada aşağıdaki listeden takım arkadaşı olamk istediğiniz öğrenci için info@steelpro.org adresine “Takım Arkadaşı Kodu”nu belirterek mail atabilirsiniz. https://www.facebook.com/groups/1369155263115698/ adresindeki gruba ileti de bırakabilirsiniz.
İki inşaat mühendisliği öğrencisiyiz.Ekibimize bir mimarlık öğrencisi arıyoruz.
Takım Arkadaşı Kodu - SP1703
0
17 Mar 2017
Çelik tasarımı için gerekli programların kullanımına hakimim. Revit Structural ya da Tekla ile çalışmayı istiyorum. Koordineli olunabilecek bir ekip arıyorum.
Takkım Arkadaşı Kodu - SP1702
0
15 Mar 2017
Mimarlık Öğrencisiyim. Ekibimize bir inşaat mühendisi öğrencisi arıyoruz. Tercihen revit bilen deneyimli Levent çevrelerinde çalışabilecek ekip arkadaşlarını bekliyorum
Takım Arkadaşı Kodu - SP1701
1
20 Şub 2017
________________________________________________________________________________________________
Kişisel Bilgiler
  1. (gerekli)
  2. (gerekli)
  3. (gerekli)
  4. (gerekli)
  5. (geçerli bir e-posta giriniz)
Takım Arkadaşlığı
  1. (gerekli)
  2. (gerekli)