PROSteel 2016 Mansiyon Ödülü

Proje Ekibi
Mert Özgür, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü
Mehmet Sünbül, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü
?zerif Kaan Kutluer, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü
Ayşenur Gülmez, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Müh. Bölümü

Proje Özeti
Tasarımın genel kararı; haftanın 1 günü kullanılan pazar işlevinden çok bu alanı her gün kullanılabilecek kamusal mekana dönüştürmektir.

Bu karardan yola çıkarak esas işlevi çocuk parkı olan ve pazar alanına dönüşebilen bir tasarım hedeflenmiştir.

Pazar alanının her türlü arazide (cadde, sokak, meydan vb.) kurulabilmesi için çeliğin şeffaflık, estetiklik, hafiflik, sağlamlık, tasarımda serbest formların oluşturulabilmesi gibi özelliklerinden yararlanılmıştır. Ayrıca çeliğin kolaylıkla sökülüp takılabilir olması sayesinde modülarite ilkesi tasarımda benimsenmiştir. Pazar tezgahlarının üzerini örten strüktürel çelik elemanlar (şemsiye ve hizmet modülü) her şekilde birbirlerine monte edilebilir olup, istenilen sayıda ve düzende takılıp, çıkarılabilmektedir. Çeliğin esnekliği ve sağlamlığından faydalanılarak şemsiye modülünde oval formlar kullanılmış ve geniş açıklıklar geçilmiştir. PTFE malzemesinin ışığı geçirebilme özelliği ve estetik görünümünden dolayı şemsiye modülünde örtü malzemesi olarak kullanılmıştır ve bu sayede mekanın doğal ışık alması sağlanmıştır. PTFE örtü malzemesi farklı renklerde seçilerek hem pazardaki ürünlerin görünüm kalitesini arttırmak, hem de bu alana çocukların ilgisini çekmek amaçlanmıştır. Ayrıca bu renkler değiştirilebilir olup, pazarcının ürününün rengine göre seçebilme imkanı verilmiştir.

Kullanılan tezgahlar çelik profillerden yapılmıştır ve modülarite ilkesine göre parçalanabilir olup çocuklar için her türlü oyuncağa dönüşebilmektedir. Bu tezgah birimleri çeliğin hafifliği ve taşınabilirliği sayesinde çocukların kullanımına uygundur. Ayrıca çocukların zarar görmemesi için yumuşak malzemeyle kaplanmıştır.

Çocuklar için ayrıca oyuncaklar tasarlanmayıp, tezgahların parçalarıyla hayal güçlerini geliştirebilecek oyun ve oyuncaklar üretmeleri amaçlanmıştır. Hizmet modülleri de aynı şemsiye modülleri gibi istenilen sayıda ve düzende diğer modüllerle ve birbirleriyle birleşebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca bu modüller isteğe bağlı düşey olarak da eklenebilmektedir.

Hizmet modüllerinin her biri farklı işleve atanabilmektedir. (wc, yönetim, depo, kafe vb.) Kafe hizmet modülü iki katlı tasarlanarak diğer modüllerle çalışabilen kent terası tasarlanmıştır. İhtiyaç programında belirtilen otopark ihtiyacını karşılamak üzere seçilen parseldeki kot farkından yararlanılarak, zemin altı kapalı otoparkı olarak düzenlenmiştir. Hizmet birimi cepheleri çocuk parkına uygun olarak tasarlanmış olup, istenilirse farklı alanlarda değişik konseptler uygulanabilir.

Proje Posteri