PROSteel 2016 Mansiyon Ödülü

Proje Ekibi
Mustafa Erçin, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü
Murselat Erçin, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İnşaat Müh. Böl.
Muhammed Furkan Ayın, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mim.
Huzeyfe Ayın, Işık Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü

Proje Özeti
Pazar, geçmişten günümüze gelen bir kültür haline gelmiştir. Biz bu kültürü günümüzden geleceğe modern bir yapı ile kullanışlı ve estetik bir şekilde taşımak istedik. Bundan dolayı alanımızı İstanbul’un merkezi sayılabilecek ve etrafından bir çok semt sakinin bulunduğu Beşiktaş ilçesini seçtik.

Yaptığımız tasarımı ise semtin genel yapısını bozmayacak şekilde tasarladık. Semt sakinlerinin pazar yeri olarak kullandığı bu mekan aynı zamanda da sanatsal aktiviteler, dinlenme mekanları, halkın birlikte iftar, toplu yemek, düğün, vb. aktiviteler, semtte bulunan eğitim kurumlarının her türlü kullanabileceği, gündüz gençlerin takılabilecekleri geceleri ise açık hava sinema etkinliklerinin düzenlenebileceği bir yapı tasarlamaya çalıştık.

Pazar bölgesinin konumu çevreye göre daha düşük kotta bulunmaktadır. Bu yüzden tasarımın rahat bir şekilde görünmesi, semtte renkli bir görünüm ve estetik açıdan bölgeye güzel bir hava katması için yapımızı şu anki haliyle tasarladık.

Çift bölge çalışan çatı sisteminin istenilen şekilde çalışıyor olması ve bölmeler arasına asabildiğimiz seyyar duvarlarla farklı bölmeler oluşturabilirlik amaçlanmıştır.

Proje Posteri