PROSteel 2016 Birincilik Ödülü

Proje Ekibi

?zemsi Barış Terzi, İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü
Furkan ?zanlı, İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü
Onur Kuru, İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü
Eyüp Deniz Baykan, İstanbul Kültür Üniversitesi İnşaat Müh. Bölümü

 

Proje Özeti

Geleneksel pazarlarda göze çarpan, asma germe çadır sisteminin pazarcının gereksinim duyduğu alana göre direklerle oluşturulması, pazarı kullanan insanların ise bu sistem içinde kalabalık ve sosyal bir ortam oluşturmasıdır.

Düşünülen projede; bu sistemi günümüz koşullarında koruyarak, nasıl daha işlevsel ve daha dönüştürülebilir olabileceği kaygısı, tasarımın ana konusudur.

Pazar alanında bulunan ana aktörlerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hem değişebilen bir kurgu hem de kişiye özgü kullanım için yapının dönüştürülebilir olması önemsenmiştir. Projenin değişken bir kurguya sahip olması; pazar alanı, açık hava konser alanı, sempozyum, sergi, rekreasyon alanı gibi alternatif kullanımlara olanak vermektedir. Tezgah için düşünülen tasarım da pazarcının ihtiyaçlarına ve ek kullanım senaryolarına göre hareket edebilen kolayca dönüştürülebilen bir sistem düşünülmüştür.

Günümüzde artan enerji ihtiyacına yönelik; üst örtüye eklenen fotovoltaik paneller ve kolonlardan geçen su toplama borularıyla, kendi kendine yetebilen, sürdürülebilir bir sistem oluşturulması hedeflenmiştir. Projenin çatısının alt katmanında kullanılması düşünülen yansıtıcı nikelaj yüzeyler ise; pazar mekanının kullanıcıları için, aradıkları ürünleri yüzeyler yardımıyla kolayca bulabilmeleri için tercih edilmiştir. Hareketli strüktür sayesinde, kullanıcının istediği ışık veya gölge durumu sağlanmıştır.

Proje Posteri