Onur Güleç

İnşaat Yüksek Mühendisi Onur Güle, 1974 yılında İzmir doğmuştur. Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 1996 yılında mezun olduktan hemen sonra Amerika’nın saygın okullarından biri olan Lehigh University’de 1998 yılında yapısal çelik üzerine yüksek lisansını tamamladı.

Mesleki hayatına, 1998 yılında merkezi New York’ta bulunan dünyanın en önemli yapı mühendisliği firmalarından biri olan Leslie E. Robertson Associates’da (LERA) başlayan Güleç, 10 sene boyunca Kıdemli Müdür olarak birbirinden özel projelerde çalıştıktan sonra olarak çalıştıktan 2008 yılında Türkiye’ye dönüş yaptı.

Kurucusu olduğu Onur Güleç Proje (OGP) Mühendislik ve Danışmanlık firmasını Mart 2008-Mayıs 2012 tarihleri arasında büyütüp önemli projelere imza attı. 2012 yılında Singapur merkezli Meinhardt Group International adlı global mühendislik firması tarafından satın alınmak suretiyle bünyeye katılan OGP, Meinhardt (Türkiye) adı altında yapı mühendisliği alanında hizmet vermektedir.

Meinhardt (Türkiye) ofisi olarak Türkiye içinde ve dışında ödül alan birçok proje üreten Güleç, Türkiye ofisini Meinhardt Group’un statik projelendirme tasarım merkezi durumuna getirmiştir. Meinhardt’ın Türkiye Ülke Direktörü ve Ortadoğu-Afrika Bölgesinden sorumlu Yapı Mühendisliği Tasarım Direktörü olarak yapısal çelik yapılar, yüksek binalar ve uzun açıklıklı sistemler konusunda uzman sayılan Onur Güleç, evli ve iki çocuk babasıdır.