Dr. Selçuk İZ, İnş. Y. Müh.

Selçuk İz, 1962 yılında Bursa’da doğmuş 1978 yılında Bursa Tophane Teknik Lisesinden mezun olduktan sonra İ.D.M.M.A Galatasaray Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü kazanmış 1982 yılında mezun olarak aynı yıl İ.T.Ü İnşaat Fakültesinde yüksek lisans eğitimine başlamış ve Prof. Adnan ÇAKIROĞLU yönetiminde yüksek Lisans eğitimini tamamlayarak 1984 yılında Yüksek Mühendis olmuştur.

Yüksek Lisans eğitimi sırasında Yıldız Üniversitesi İnşaat Fakültesi Yapı Ana Bilim dalında Öğretim görevlisi olarak hizmet etmiştir. 1984 yılında İ.T.Ü İnşaat Fakültesinde Doktora eğitimine başlamış ve TUBİTAK yurt içi doktora bursunu kazanmıştır. Prof. Dr. Kemal ÖZDEN yönetiminde Doktorasını Ortotrop Plak Sistemlerinin hesabı için bir yöntem adındaki çalışması ile tamamlamıştır. Üniversiteden ayrıldıktan sonra Enka-Çimtaş ve Tekfen Mühendislik şirketlerinde uzun yıllar proje mühendisi ve yöneticiliği yapmış, 1997 yılından itibaren kendi Şirketini kurmuş birçok Liman, Tersane, Güçlendirme ve Sanayi Tesisi projelerine Projeci ve yapımcı olarak imza atmıştır. Halen Kendi şirketlerinde Yöneticilik yapmaktadır. Ayrıca Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünde Yarı zamanlı Öğretim Üyesi olarak akademik çalışmalarına devam etmektedir.

2009 yılında Bursa Gıda Hali projesi ve 2015 yılında Beşiktaş Stadı ile  ile Avrupa Çelik Ödülünü almış, Ayrıca Tarabya Almanya Başkonsolosluğu Yazlık Köşkü Güçlendirmesi projesi ile Avrupa Ahşap Ödülüne layık görülmüştür. Türk Yapısal Çelik Derneği Yönetim Kurulu üyeliği ve Türkiye Deprem Milli Komitesi nde aktif olarak çalışmalarına devam etmektedir. Uluslararası birçok makale ve faydalı model ve patenti vardır.